دکوری چوبی

تاریخچه دکوری:


دکوری و دکوراسیون به هنرهای تزئینی،نقاشی، تزئین کننده های خانه و در کل یک عمل برای افزایش زیبایی یک فرد یا فضا می باشد.
ابتدا در خانه های اشراف و ثروتمندان با نقاشی هایی روی دیوار و مبلمان های دست ساز زیباسازی معنا پیدا کرد و سپس در روم باستان، رومی ها برای نشان دادن لذت بردن از ثروت خود در شیوه زندگی، در خانه و محل کار دیوار و زمین هایی با طرح موزاییک و مبلمان کلاسیک استفاده کردند و تابلو فرش های لوکس که روی دیوار نصب می شدند که فقط در خانه ثروتمندان مشاهده می شد و افراد معمولی با آویزان کردن پارچه های رنگی روی دیوار تزئینات انجام می دادند و حتی از کتاب برای نمایش ظاهری استفاده می کردند که نشان می داد صاحب آن فردی غنی و فرهنگی است، به ترتیب در ابتدای دوره مدرنیته مردم بیشتر می خواستند خانه های خود را زیباتر کنند و همچنین با افزایش لوازم جانبی خانگی مانند اجاق گاز، تلویزیون و… چالش جدیدی شد که به طراحی داخلی روی بیاورند و تلاش بر این بود بیشترین استفاده را از فضا کنند و در عین حال زیبایی آن را در نظر بگیرند.

نقاشی روی دیوار قدیمی


انواع دکوری:


دکوری ها انواع مختلفتی دارند که شامل رومیزی و دیواری می باشد دکوری رومیزی مانند: انواع گل های طبیعی و مصنوعی، گلدان، شمع، شمعدان، ظروف تزئینی، مجسمه و تندیس،آباژور و دکوری دیواری مانند: باکس تزئینی، شلف چوبی، ساعت، تابلو، آینه و قفسه کتاب می باشد.

دکوری رومیزی و دیواری


جنس دکوری:


دکوری ها از جنس های مختلفی ساخته می شوندکه هر کدام بافت، رنگ و مقاومت متفاوتی دارند که از برند های گوناگونی هستند، ممکن است دکوری فلزی، چینی، برنج، مس، کریستال و چوبی باشد که در این میان دکوری چوبی که نشانه ای از طبیعت می باشد و حس طراوت و شادابی را زنده می کند و وجودش باعث گرما و صمیمیت می شود بسیار خاص است که در بسیاری از موارد برای دکوراسیون استفاده می شود.

جنس مختلف دکوری


رنگ و بافت دکوری:


برای ایجاد تنوع و تفاوت از رنگ و بافت مختلف می توان استفاده کرد و اصولا تفاوت رنگ و اشکال هندسی و اندازه های متفاوت توجه را به خود جلب می کنند پس می توانیم با انتخاب یک پالت رنگی مناسب و بافت خوب و دلخواه طراحی دکوراسیون زیبا و خاصی داشته باشیم.

رنگ و بافت چوب


دکوری چوبی:


در هر تمدنی از جهان از چوب برای ساخت اشیا و وسایل تزئینی استفاده می کنند که بسیار زیبا می باشد، سبک روستیک که نوعی دکوراسیون روستایی است ترکیبی کامل از آرامش با استفاده از مواد طبیعی موجود در طبیعت برای ایجاد یک فضای زیبا و دلپذیر است و حس سادگی روستایی را در وجودمان زنده می کند.
دکوری ها در هر بخش خانه کاربرد دارند و می توان در هر جایی برای زیبایی بیشتر استفاده کرد مثل آشپزخانه، پذیرایی و نشیمن، اتاق و حتی در سرویس های بهداشتی با دکوری های کوچک می توان تزئین کرد.

سبک روستیک


آشپزخانه:


یکی از مهم ترین بخش های خانه آشپزخانه است که با استفاده از وسایل دکوری چوبی مناسب می توانیم به آن زیبایی ببخشیم.
کابینت ها که در آشپزخانه خیلی به چشم می آیند باید از تمام فضا با قرار دادن مناسب آن ها استفاده بهینه کنیم می توانیم برای کابینت ها از چوب که امروزه چوب MDF به خاطر مقاومت و بافت خوب یکنواخت به کار می رود استفاده کنیم که رنگ های متفاوتی برحسب علاقه افراد از درجه تیره تا روشن وجود دارد ونصب شلف های چوبی روی دیوارهای خالی آشپزخانه برای قراردادن دکوری های زیبا و حتی ظروف مورد نیاز مخصوصا در آشپزخانه های کوچک بسیار کاربردی می باشد و همچنین آویزان کردن لامپ و لوستر های سبک چوبی در بالای کانتر آشپزخانه برای روشنایی مناسب است.

آشپزخانه با دکوری چوبی


پذیرایی:


پذیرایی و نشیمن خانه که بیشتر برای پذیرایی مهمان ها می باشد باید بسیار شیک و زیبا باشد و از چیدمان خوبی برخورددار باشد.
مبلمان که در پذیرایی مهم می باشد و بهتر است مطابق سلیقه خود یک سبک مبلمان زیبا انتخاب کنیم که می تواند دارای دسته ها و پایه های چوبی باشد که برای زیبایی بیشتر روی آن ها را طرح هایی حک می کنند و همچنین میز جلو مبلی چوبی که با پایه هایی از جنس متفاوت همراه با یک میز غذاخوری با صندلی های راحت متناسب با مبلمان درپذیرایی قراردهیم.

پذیرایی با دکوری چوبی

همچنین قرار دادن یک میز وصندلی درکنارپنجره می تواند ایده ی بسیار جالبی برای مطالعه ونوشیدن یک فنجان چای باشد که تبدیل به نقطه ی دلنشین وآرامش بخش خانه می شود که برای حس طبیعی بیشترمی توان ازعنصر طبیعی چوب برای پنجره ومیز وصندلی استفاده کنیم حتی برخی خانه ها,سقف وستون ها چوبی می باشد که یک سبک عجیب وغریب با ظاهری طبیعی دارد.

صندلی چوبی


اتاق:


در اتاق ها بیشتر از رنگ های پرجنب و جوش استفاده می کنند، تخت های چوبی با روتختی طرح دار رنگی که متناسب وهماهنگ با پرده هستند ایجاد تعادل می کند همچنین میز آرایشی داخل اتاق که از موارد مورد نیاز می باشد که می توان با دکوری های چوبی زیبا مثل جا لوازم آرایشی، جا جواهری و جا برس و شانه چوبی استفاده کرد و در گوشه ای ازاتاق قراردادن قفسه های چوبی برای کتاب ومیز وصندلی مناسب برای مطالعه بسیار مناسب می باشد.نصب قاب عکس های چوبی با عکس های خاطره انگیزنیز به زیبایی بیشتر کمک می کند.

چیدمان اتاق با دکوری چوبی


راهروها:


راهروها اولین مکانی ازخانه است که با آن مواجه می شویم که می توانیم با چیدمان خوب ومناسب مسیر زیبایی طراحی کنیم.می توان با یک فرش قشنگ برای زمین وتابلوهای زیبا روی دیواردکوراسیون شیک داشت همچنین می توان با استفاده ازآینه ها که باعث انعکاس نورمی شوند فضا را بزرگتر نشان داد که آینه های تزئینی با قاب های چوبی مدل دارزیباتر است.قراردادن یک جا کفشی در راهرو برای گذاشتن کفش ها ضروری می باشد که جا کفشی های چوبی دراندازه وطبقات مختلف موجود می باشد که مناسب با فضا می توانیم انتخاب کنیم وروی آن را با مجموعه ای ازشمع ها و یا دکوری های چوبی دیگر تزئین کنیم ونیز یک کمد برای آویزان کردن لباس ها بسیار مناسب می باشد.
راهروها را می توان با گل که زیبایی خاص خودش را دارد تزئین نمود وهمچنین نور پردازی راهروها مهم است که با استفاده ازهالوژن های رنگی ویا لوسترها ی زیبا می توانیم تنظیم کنیم.

چیدمان راهرو


استند گل:


امروزه استفاده از گل و گیاه آپارتمانی خیلی مورد استقبال قرار گرفته و از مزایای زیادی برخوردار است. گل و گیاه انرژی مثبت فوق العاده ای دارند و حس سرسبزی و طراوت را به افراد منتقل می کند و نیز برای دکوراسیون و تزئینات منزل گزینه ی بسیار مناسبی می باشد و مورد پسند همه قرار می گیرد ولی نکته مهم و ضروری چیدمان آن است که در این میان استند های طراحی شده به کمک ما می آیند که باعث زیبایی بیشتر می شوند و فضا را برای گذاشتن بیشتر گل فراهم می کنند. استند های چوبی در مدل های مختلفی ساخته شده که می توانیم مناسب با فضای منزل انتخاب کنیم و با قرار دادن آن در مکانی که متناسب با شریط نگهداری گیاه مثل نور و رطوبت آن است دکوراسیون شیک و زیبایی داشته باشیم.

استند چوبی


دکوراسیون نوستالژیک:


خیلی از افراد علاقه زیادی به سبک دکوراسیون کلاسیک نوستالژی دارند و سعی می کنند در انتخاب دکوری سراغ اشیا قدیمی و عتیقه بروند که سال های خیلی دور را یادآوری می کنند. پیشنهاد می کنیم که حتما قسمتی از خانه را حال و هوای سنتی و قدیمی بدهید که می توانید از مبلمان های کلاسیک قدیمی و یا یک تخت سنتی استفاده کنید که روی آن یک قالیچه بیاندازید و دکوری های چوبی قدیمی مانند: عصا، تابلو های قدیمی، چراغ نفتی، گرامافون، رادیو، تلفن و ساعت های طرح قدیم استفاده کنیم و همچنین یک جا عودی چوبی طرحدار زیبا با رایحه مورد علاقه می تواند فضا را خوشبو و انرژی منفی را دور کند.

دکوراسیون سنتی نوستالژی


دکوری چوبی دست ساز:


سلیقه ها در انتخاب دکوری بسیار متفاوت است و هر کس سعی خود را می کند بهترین انتخاب را داشته باشد، دکوری چوبی های دست ساز که بسیار خلاقانه است و افراد هنرمند و با استعداد سعی خود را در نوآوری و ایجاد یک اثر هنری زیبا می کنند که تا به امروز موفقیت آمیز بوده و مورد پسند همه واقع شده است.
برای ساخت دکوری های دست ساز می توان از انواع چوب استفاده کرد، چوب ها تنوع زیادی در بافت و رنگ دارند که با ابزارهای مخصوص می توان آن ها را به شکل دلخواه برش دهیم و فرم خاصی ایجاد کنیم و با رنگ های طبیعی درجات مختلف رنگی ایجاد کنیم و حتی می توان برای کاهش هزینه و اقتصادی کردن از خرده چوب و ضایعات چوبی استفاده کنیم.
چوب های بدست آمده از درختان رنگ طبیعی خود را دارند که می توان رنگ طبیعی آن را حفظ کنیم یا فقط جلا دهیم ویا با استفاده از روکش و رنگ های مناسب تنوع آن را زیاد کنیم و متناسب با آن چه که می خواهیم مورد استفاده قرار دهیم تغییراتی روی آن ایجاد کنیم.

انواع ظروف، تابلو، آینه دستی و رومیزی، صندوقچه، جا جواهری، سینی، قندان، گلدان نمونه هایی از دکوری های چوبی دست ساز می باشند که با طرح و نقش های زیبا و ظریف و رنگ های گیاهی و ضد آب روی آن هنرمندان کار کرده اند و اثر های بسیار زیبا و خاصی خلق کرده اند.

دکوری چوبی هنروهیمه
صندوقچه چوبی


امیدواریم که با این ایده های پیشنهادی ما طراحی دکوراسیون فوق العاده زیبا و با شکوهی داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *